Test DNES: Sušené meruňky

Pozitiva: Většina meruněk chutnala a vypadala dobře.

Negativa: Obalům chybělo varování, že se sířené plody mají oplachovat. Nesířené vzorky v degustaci zklamaly.

Až budete na vánoční stůl vybírat dobré sušené meruňky, nemusíte se nutně dívat po drahých produktech. Vítězem testu DNES, do kterého bylo zařazeno dvanáct vzorků, se totiž staly ty nejlevnější. A pozoruhodné je, že nejdražší bio meruňky skončily až třetí od konce.

Vítězné meruňky (od irmy Diana, svět oříšků) chutnaly nejlépe, patřily k nejkvalitnějším a oproti těm drahým měly navíc ještě jednu podstatnou výhodu. Jako jediné na obalu upozorňovaly spotřebitele, že je potřeba je před konzumací opláchnout, čímž se zbaví oxidu siřičitého, kterým jsou ošetřeny.

Test přitom potvrdil, že touto látkou bylo ošetřeno devět vzorků z dvanácti testovaných. Oxid siřičitý (SO ) plody konzervuje, zabraňuje zhnědnutí a chrání proti škůdcům, jenže na druhé straně může alergikům způsobovat potíže. Když meruňky opláchnete, množství siřičitanů snížíte na minimum a případným potížím tím předejdete.

Ani jeden ze vzorků sice podle údajů naměřených v laboratoři VŠCHT v Praze nepřekročil normou povolené hodnoty SO , ale o tom, že sířené meruňky mohou skutečně způsobit potíže, se přesvědčila jedna z kolegyň, která se účastnila testu. „Snědla jsem asi dvanáct meruněk a udělalo se mi špatně tak, žejsem si musela vzít prášek. Bolela mě hlava, měla jsem střevní potíže a namísto procházky venku jsem musela zůstat doma a držet dietu,“ popsala své zkušenosti. Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy potvrdil, že někteří lidé mohou takovéto potíže mít. Mohou se objevit i dýchací problémy. Podle něj však není nutné upravovat normy a snižovat povolené limity. Stačilo by právě jen to, kdyby výrobci spotřebitele upozornili na to, že je meruňky nutné před jídlem omýt. „Výrobci jsou sami proti sobě, pokud to neuvádějí. Velké skupině lidí by přitom takové opatření stačilo a žádné potíže by pak neměli,“ říká výživový poradce.

 

Tesco a Makro instrukci doplní

Je třeba říci, že české normy nevyžadují, aby prodejce kupujícím radil, že mají sířené meruňky opláchnout. Zákon vyžaduje pouze to, aby bylo na obale uvedeno, že obsahují alergen oxid siřičitý, pokud jeho koncentrace přesáhne 10 miligramů na kilogram potraviny.

Z dvanácti testovaných vzorků, z nichž devět bylo sířených, splnily normu všechny (limit je 2 000 mg SO /kg potraviny).

Největší množství oxidu siřičitého obsahovaly meruňky koupené v Tesku a v Makru (1 873 mg/kg, resp. 1 640 mg/kg). Oba obchodní řetězce už se rozhodly, že k uvedeným výrobkům doplní doporučení, ať je spotřebitel opláchne.

Na nových obalech produktů je již pro zákazníky přidáno doporučení o oplachu před konzumací,“ uvedl Václav Koukolíček, mluvčí řetězce Tesco.

Makro reagovalo podobně. „V úseku suchých plodů umístíme upozornění, jak zacházet se sušeným ovocem. Doporučení oplachovat ho horkou vodou zařadíme i do článků pro zákazníky, které pravidelně publikujeme na našem webu a prostřednictvím letáků,“ konstatovala mluvčí sítě Romana Nydrle.

 

Nesířené zklamaly

Test také ukázal, že jakost dražších nesířených meruněk nebyla vyšší, než měly levnější produkty. Zatímco plody sířených meruněk se co do kvality vždy vešly do výběrové jakosti, tedy té nejlepší, nesířené plody splňovaly pouze parametry I. či II. jakosti. Horší jakost než druhá se už nesmí prodávat.

Známku za kvalitu snížili v laboratoři přírodním meruňkám například kvůli tomu, že v nich byly cizí částečky (stopky, části jiného ovoce, slupky), měly odlišnou barvu a tvar, byly poškozené či měly pecky. Také v degustaci příliš neuspěly.

Zatímco sířené meruňky dostávaly v senzorické části testu od porotců známky v rozmezí 1,5 až 3,5, přírodní meruňky obdržely horší čtyřky.

Výsledek byl pro mě zklamáním. Nesířené meruňky chutnaly spíš jako fíky či datle a byly přesušené, takže v chuti bylo cítit připálený karamel. Dva vzorky navíc byly velmi tuhé a jedny plody byly tak scvrklé, že vypadaly jako mumie,“ uvedl Aleš Rajchl z Vysoké školy chemicko technologické.

Vůbec nejhůře dopadly v senzorické zkoušce jediné meruňky vypěstované v České republice (ostatní pocházely především z Turecka). František Ruml, který meruňky z Velkých Pavlovic dodává na farmářská tržiště, připustil, že při sušení mohlo dojít k chybě. „Výsledek testu mě mrzí. Mohlo se stát, že to bylo přesušené. Zaměříme se na to, aby se to příště nestalo a napravili jsme si reputaci,“ uvedl.

Společnost Zlaté ruce (prodává pod hlavičkou Oříškový bar), jejíž nesířené meruňky dostaly v degustaci druhou nejhorší známku a v celkovém hodnocení skončily jako poslední, na otázky nereagovala.

Firma Lifefood, která prodává nejdražší meruňky v testu a přesto její bio produkt skončil třetí od konce, argumentuje tím, že chuťové hodnocení je subjektivní. „A garance prvotřídní kvality se pochopitelně promítá i do výše ceny,“ vysvětlila mluvčí Evženie Belanová.

 

Pro porovnání jsme otestovali i prošlý výrobek

Do analýz jsme zařadili navíc také jedny meruňky, jejichž datum minimální trvanlivosti vypršelo v srpnu 2015, takže by se v obchodech bez upozornění na prošlou lhůtu objevit neměly (do celkového hodnocení a výsledků na následující dvoustraně jsme je samozřejmě nezařadili). Jednalo se o Perun meruňky, které jsme objevili v jedné žižkovské večerce. Zajímalo nás, jak moc se jejich výsledek bude lišit od meruněk, které byly z pohledu data spotřeby v pořádku.

Zajímavé je, že by se prošlý výrobek umístil na sedmém místě, a to jak v celkovém pořadí, tak i v nejdůležitější části testu, kterou bylo hodnocení chuti, barvy a vůně. „To není překvapivé, u sušeného ovoce nehrozí, že by se pár týdnů po vypršení doby trvanlivosti nějak prudce zhoršovala jeho kvalita,“ konstatoval Rajchl. Pokud tak v obchodě na mírně prošlé meruňky narazíte, nemusíte se obávat. Prodejce by však měl takové označit a poskytnout na ně slevu.

Výrobky, které uspěly v testu

Diana, svět oříšků Meruňky celé sířené

Diana, svět oříšků Meruňky celé sířené

Výrobce:
Diana Company (ČR)
Koupeno:
Václavská pasáž, Praha 2

známka z degustace: 1,5

známka za jakost: 2

sušina: 69,6 %

oxid siřičitý: 1 213 mg/kg

velikost balení: 500 g

cena za 100 g: 20,80 Kč

Běžná cena 104

Co zjistil test

Hodnocení

Meruňky z Turecka byly v přepočtu na 100 g nejlevnější ze všech. Měly nevyrovnanou barvu, ale stále patřily do výběrové třídy. Obal jako jediný upozorňoval na to, že plody je třeba před konzumací opláchnout v horké vodě.

Degustace: Expertům chutnaly nejvíce ze všech. Vedle chuti měly nejlepší vůni a konzistenci.

1,8 Známka testu

Seeberger Soft Aprikosen

Seeberger Soft Aprikosen

Výrobce:
Seeberger (Německo)
Koupeno:
Albert, Palác Flora

známka z degustace: 2,2

známka za jakost: 1

sušina: 64,2 %

oxid siřičitý: 870 mg/kg

velikost balení: 200 g

cena za 100 g: 44,95 Kč

Běžná cena 89,90

Co zjistil test

Hodnocení

Odkud plody pocházely, nebylo z obalu jasné. Oxidu siřičitého (SO2) bylo ve vzorku méně, než byl průměr. Plody neměly žádné vady, jako jediné dostaly ve výběrové třídě výbornou známku.

Degustace: Chuť meruněk byla mírně nakyslá, ve vůni byly cítit syntetické tóny. Plody patřily k měkčím.

1,9 Známka testu

Dr. Ensa Sušené meruňky

Dr. Ensa Sušené meruňky

Výrobce:
Encinger (Slovensko)
Koupeno:
Tesco, OC Nový Smíchov

známka z degustace: 2,1

známka za jakost: 2

sušina: 69,7 %

oxid siřičitý: 1 220 mg/kg

velikost balení: 200 g

cena za 100 g: 26,45 Kč

Běžná cena 52,90

Co zjistil test

Hodnocení

Tyto turecké meruňky byly v přepočtu na 100 g druhé nejlevnější. Některé plody byly skvrnité a měly nevyrovnanou barvu, přesto patřily do výběrové třídy. Podíl SO2 byl vyšší než průměr. Informace na obalu šlo špatně luštit.

Degustace: Plody byly sladší, a připomínaly tak spíš kandované než sušené ovoce. Na skousnutí byly tvrdší.

2,1 Známka testu

Nature Park Meruňky

Nature Park Meruňky

Výrobce:
K-Servis Praha (ČR)
Koupeno:
Makro, Stodůlky

známka z degustace: 1,9

známka za jakost: 1,5

sušina: 69,6 %

oxid siřičitý: 1 640 mg/kg

velikost balení: 100 g

cena za 100 g: 41,30 Kč

Běžná cena 41,30

Co zjistil test

Hodnocení

Meruňky z Turecka. Zařadily se do výběrové třídy, i když měly nepatrné tvarové rozdíly. Podíl SO2 byl druhý nejvyšší, upozornění na opláchnutí plodů v horké vodě však na obale nebylo.

Degustace: Porotci dali vzorku druhou nejlepší známku. Ocenili sladkou a zároveň kyselou chuť, ale ve vůni jim vadily sirné tóny.

2,1 Známka testu

Farmer ́s Snack Aprikosen

Farmer ́s Snack Aprikosen

Výrobce:
Farmer ́s Snack (Německo)
Koupeno:
Kauland, Praha 6

známka z degustace: 2,1

známka za jakost: 1,5

sušina: 59,3 %

oxid siřičitý: 1 152 mg/kg

velikost balení: 250 g

cena za 100 g: 31,96 Kč

Běžná cena 79,90

Co zjistil test

Hodnocení

Plody z Turecka měly mírné barevné rozdíly, ale patřily k téměř bezchybným. Podíl SO2 byl nadprůměrný. Informace na obale byly kvůli několika jazykovým mutacím méně přehledné.

Degustace: Barva se expertům líbila. Vůně však byla zatuchlá a i v chuti bylo cítit cizí příchutě. Plody byly na omak měkké, na kousání však tvrdé.

2,1 Známka testu

Tesco meruňky sušené

Tesco meruňky sušené

Výrobce:
Encinger (Slovensko)
Koupeno:
Tesco, Žižkov

známka z degustace: 2,2

známka za jakost: 2

sušina: 64,8 %

oxid siřičitý: 1 873 mg/kg

velikost balení: 200 g

cena za 100 g: 31,95 Kč

Běžná cena 63,90

Co zjistil test

Hodnocení

Turecké plody měly nejvyšší obsah SO2, upozornění na opláchnutí před spotřebou však neměly. Část měla malé tvarové a barevné odchylky, do výběrové třídy se však vešly.

Degustace: Meruňky byly scvrklejší a některé byly zašpiněné. Barvu měly hezkou, ale nevyrovnanou. Vzorky byly tužší a měly nakyslou chuť.

2,4 Známka testu

Fine Life Meruňky

Fine Life Meruňky

Výrobce:
K-Servis Praha (ČR)
Koupeno:
Makro, Stodůlky

známka z degustace: 3

známka za jakost: 2

sušina: 69,4 %

oxid siřičitý: 1 026 mg/kg

velikost balení: 100 g

cena za 100 g: 31 Kč

Běžná cena 31

Co zjistil test

Hodnocení

Meruňky vypěstované v Turecku měly některé plody mírně tvarově či barevně odlišné, výběrovou třídu však splnily. Obsah SO2 byl nadprůměrný.

Degustace: Meruňky byly mírně scvrklé. Barva některých plodů byla oranžová, jiných hnědá. V chuti i pachu bylo cítit cizí tóny. V ústech byly tužší.

2,4 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s.